OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
O faktu, že norská blacková scéna byla vždycky tak trochu sama pro sebe, zřejmě není nutno nikoho extra přesvědčovat. Ostatně i VREID, v této souvislosti asi ne úplně nejznámější jméno (přestože nyní má na kontě již čtyři řadová alba), se chovají do jisté míry také tak. Totiž zatímco spousty jiných pějí o válečných dějinách a událostech napříč národnostmi, zeměmi a bojujícími stranami, zůstávají tihle Norové důslednými vlastenci. „Milorg“ je proto albem minimálně pozoruhodným, neboť se na něm snoubí těžkým kovem zlehka načechraný klasický black metal s (konečně kompletně anglickou) lyrikou inspirovanou druhou světovou válkou ve striktně norském vnímání a podání.
„Cause Every Way You Turn,
You Can See How Europe Burns,
Contradictory To Our Leaders Pray,
The War Has Entered Norway“
(„Alarm“)
Každý další průnik do nahrávky černé norské brigády navíc rozkrývá drobnější a drobnější detaily, podle nichž se ona minimální pozornost, věnovaná zpočátku nepříliš hlasitě na sebe upozorňující nahrávce, bohatě vyplatí. VREID jakoby do sebe nasáli to nejlepší z původní blackové chytlavosti (případně jí příbuzné syrové punkové špinavosti) a koketováním s heavy metalovou melodikou stvořili velice vděčnou metalovou kolekci, jejíž účinnost hned tak neodezní. Nejsou samozřejmě první ani poslední, kdo zaexperimentoval v těchto vodách, což je ovšem pro „Milorg“ podstatné až ve druhém sledu. V tom prvním se pěkně po pořádku přehrává všech jeho osm skladeb, a je nutno zdůraznit, že skutečně je čemu naslouchat. Úvodní „Alarm“ startuje absolutně nečekanou melancholickou momentkou na harmonium, a nádech zajímavosti neztratí, ani když se přelije do poctivého blackového nářezu se vším všudy, ba ani když se později její stopáž posune až nad devět minut rozmanitého hracího času. Černé kytarové pochmurno pokračuje v „Disciplined“, jíž rovněž nechybí pohledné melodické sólo a nově také chytlavá vsuvka čistého melodického zpěvu, postavená do protipólu učebnicovému skřehotu zpěváka Stureho. Poté přichází silné okamžiky „Speak Goddamnit“, pojednávající o nacistických výsleších, a my jsme svědky další znamenité (byť klasické) vyhrávky a maximálně úderného refrénu, završeného zhudebněním vzdoru, o nějž v celé skladbě jde. Lahůdka. Dvě části „Blücher“ (alias německého křižníku, potopeného na počátku invaze do Norska) navazují jak v blackovém perfekcionismu (Pt. I.), tak také v čistě instrumentálním heavy metalovém duchu (Pt. II.), a spolu s další ukázkou příklonu k tradicím těžkého kovu „Heroes & Villains“ a druhou, ještě o něco excentričtější instrumentálkou „Argumento Ex Silentio“, představují opravdu mohutná nadechnutí k závěrečnému náporu v titulním opusu „Milorg“. A jako kdyby ten měl pro jistotu ještě jednou a podrobně vyložit o čemže celé album je, přináší znovu ten nejtěžší kalibr, tedy zadumané vybrnkávání v rozjezdu, k němu sice stručný, nicméně zásadně určující riff (protkaný téměř gotickou deklamací zpěvákovou ve slokách) a na špičce toho všeho zcela neprůstřelný refrén.
Důsledky aktuálního počínání VREID jsou tak naprosto zřejmé – jakmile se vám „Milorg“ dostane pod kůži (a že to není zrovna problém), už ho tam odtud nedostanete. A to je dnes, mezi námi metalisty, velice příjemné zjištění.
VREID a „Milorg“. Kdo nezná, měl by si zapamatovat, kdo zná, už ví proč.
9 / 10
1. Alarm
2. Disciplined
3. Speak Goddamnit
4. Blücher
5. Blücher Pt. II
6. Heroes & Villains
7. Argumento Ex Silentio
8. Milorg
Welcome Farewell (2013)
The Reap (2012)
V (2011)
The Sound Of The River (singel) (2011)
Vreid Goddamnit (DVD) (2010)
Noen Å Hate (singel) (2010)
Milorg (2009)
I Krig (2007)
Pitch Black Brigade (2006)
Kraft (2004)
Datum vydání: Pondělí, 5. ledna 2009
Vydavatel: Indie Recordings
Stopáž: 41:05
Produkce: VREID
Studio: Studio 1184
...výborný album, letos se s norskem zas roztrhl pytel...
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.